Yeni tanı alan HIV pozitiflerin ilişkiye başlarken yapmamaları gereken 5 şey

En son güncellendiği tarih: 23 Eki 2018Yeni biri ile buluşma ve bir ilişkiye başlamak fikirleri, yeni tanı alan HIV pozitifleri en çok endişelendiren şeylerin başında gelir. Aslında hoşlandığınız ve zevk aldığınız şeylerde HIV yüzünden bir değişiklik olmayacak ve aynı insan olmaya devam edeceksiniz fakat, olası gönül ilişkilerinizde eskisi gibi biri olmadığınızı ve engelleriniz olacağını düşünmeniz de normal.

#hivbilgisi bloğumuzun yeni ve güzel başlangıçlar getirmesini dilediğimiz 2017’nin bu ilk yazısında, yeni tanı alan HIV pozitif bireylerin ilk şoku atlatana kadar geçen süreçte, biriyle buluşmalarında yapmamaları gereken şeyleri sıraladık. İyi okumalar.

Yeni tanı alan HIV pozitilerin ilişkiye başlarken yapmamaları gereken 5 şey Kendinizden asla utanmayın

Kendinizi güvende hissetmemeniz gayet doğal. Olası sevgili adaylarınızla HIV statünüzü paylaşmaya alışmanız biraz zaman alabilir. Ama asla kendinizden utanmayın, çünkü utanacak birşey yok! HIV pozitif olmak ya da HIV pozitif biriyle görüşüyor olmak, sadece bilimsel açıdan tartışılabilir, asla bir kusur değildir!

Hiçbir şeyi aceleye getirmeyin

Olası bir ilişki uyumu durumunda, sırf size uygun kişi olduğunu düşündüğünüz için ne işi aceleye getirin, ne de kendinizi geri çekin. Başlarda, HIV statünüz size kendinizi yalnız ve istenmeyen kişi gibi hissettirebilir. Dolayısıyla da bu duygulardan kurtulmak için doğru şeyin bir ilişki olduğunu düşünebilirsiniz fakat bu doğru değil. Çünkü yanlış bir ilişkiye balıklama atlamak tam tersi bir etki yaratabilir. Yalnız olma düşüncesi zorlu olabilir, fakat unutmayın ki yanlış bir ilişki yaşamak, kendinizi yalnız hissetmenin stresinden daha fazlasına sebep olur.

Kendinizi sadece HIV pozitif insanlarla sınırlamayın

HIV statünüz size kim olduğunuzu ya da ne tarz biriyle birlikte olmanız gerektiğini söylemez. İlişkiler karşılıklı beğeniler, ilgi alanları ve zevklerden oluşur; aynı anda aynı ilacı kullanıp kullanmadığınızdan değil. İlk günlerden bu yana HIV’in gönül ilişkilerini karmaşık hale getirmemesini sağlayacak sayısız gelişme oldu ve olmaya devam ediyor. Bunun kıymetini bilin.

Sadece HIV statünüzü kabul ettiği için daha fazla sevmeyin

HIV ve ilişkiler söz konusu olduğunda kural 1; Ilişkide olduğunuz ya da çıktığınız kişi, sizinle birlikte diye size iyilik falan yapmıyor! Dolayısıyla ona “mükemmel insan” muamelesi yapmayın. Ancak şu da doğru ki bir çok HIV pozitif birey, HIV statülerini kabul eden biriyle tanışırlarsa çok şanslı olduklarını düşünür. Buna benzer yanlış düşünceler size kimyanızın uymadığı (gündüz kuşağı tabiriyle elektirik almak) ilişkilere hapsolmanıza neden olabilir. HIV maruz kaldığınız kötü bir durum değildir; bu yüzden herhangi birini sırf HIV statünüzü kabul etti ve sizinle birlikte olmaya devam ediyor diye ilahlaştırmanın lüzumu yok.

Değerinizden şüphe etmeyin


Eğer kendinizi bir ilişki yaşamaya değer biri olarak görmüyorsanız, başkasını nasıl görebilir ya da bir başkasından size değer vermesini nasıl bekleyebilirsiniz? Eğer vakit harcamaya değer bir ilişki bulmak istiyorsanız, öncelikle kendinizi bu ilişkiye değer katacak biri olarak görmek durumundasınız. HIV statütünüz bir ilişkiye katabileceğiniz değeri azaltıp değiştirmez. HIV sadece, kolayca kontrol edilebilecek bir virüstür. Asla bundan fazlası değil!


www.kirmizikurdele.org

#hivhakkindahersey

#hivindogrusuwww.kirmizikurdele.org'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılır. Sitede sunulan tüm bilgiler uluslararası düzeyde kabul görmüş, saygın HIV tedavi kılavuzlarına, deneyimli tedavi aktivistlerinin bilgi

vtecrübelerine dayanır. Bu bilgilere dayanarak eyleme geçmeden önce uzman bir hekime danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Bu siteyi ziyaret eden herkes bu sorumluluğu kabul etmiş sayılır.