top of page

Paris Komünite Bildirgesi


Paris Community Declaration, Turkish


Bizler HIV ile yaşayan ya da HIV’den etkilenen Asli Etki Grupları (Key Affected Populations, KAP) sayılardan daha fazlası olduğumuzu ilan ediyoruz. Eşit bir şekilde karşılanması gereken temel ihtiyaçlarımız var. Bizi yargılamanın son bulmasının zamanı geldi. Bu beyannamede işaret ettiğimiz tüm paydaşların tam bağlılığını ve saygısını talep ediyoruz.

Asli Etki Gruplarının (metin boyunca KAP olarak da geçecektir) tanımı, farklı bağlamlarda değişebilir: epidemiyolojik kanıtlar, coğrafi, sosyal, yasal ve politik çevrelere dayalıdır. HIV ile yaşayan kişiler, eşcinsel erkekler ve erkeklerle seksüel ilişki içerisine giren diğer erkek grupları (Men who have Sex with Men MSM), seks işçileri, trans bireyler, damar içi madde bağımlılıları (People Who Inject Drugs, PWID) ve hapis mahkumları, küresel düzeyde asli etki grupları (Key Affected Populations, KAP) olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, yerli halkları ve ırkçılığa maruz kalan grupları, kadınları ve kızları, gençleri ve mültecileri de birçok bağlamda asli etki grupları olarak görmekteyiz.

Bu bildirge ile Denver İlkelerinin gücünü ve GIPA İlkelerini geri istiyoruz. HIV/AIDS’e ve buna bağlı zihinsel ve sağlık durumlarına başarılı bir şekilde yanıt vermek için salgının ve son bilimsel kazançların ışığı altında bunların onurlandırılmaları konus