Kedilerin HIV ilaç direncini önlemede etkisi olabilir mi?

En son güncellendiği tarih: 23 Eki 2018


Yeni bir araştırma sonucuna göre kedi dostlarımız, HIV ile yaşayan bazı bireylerin karşılaştığı ilaç direnci sorununa çözüm olabilirler.


Kedi severlerin çok iyi bildiği gibi, bu tüylü, şirin, oyuncu varlıklarla biz insanlar arasında sonsuz sevgiye dayalı bir dostluk ilişkisi vardır.


Ancak yakın zamanda yayınlanan yeni bir araştırma sonucuna göre, kediler aynı zamanda HIV ile ilgili kritik bir konuda da önemli bir rol oynayabilirler. Medical News Today’de yayınlanan bu araştırma sonucuna göre kedi dostlarımız, HIV ilaç tedavisi (ART) gören bazı bireylerin karşılaştığı ilaç direnci sorununun çözümünde onlara destek olabilirler.


Aslında araştırma sonucunun kedilerle olan ilişkisi biraz daha farklı olmakla birlikte, durum tam olarak şundan ibaret: Bir çoğunuzun bildiği üzere kediler, HIV (Human Immunodeficiency Virus – İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü)’e çok benzer bir enfeksiyon olan ve FIV olarak bilinen (feline immunodeficiency virus – kedigiller bağışıklık yetmezliği virüsü) bir viral enfeksiyon taşıyabiliyorlar. Bu ilginç #hivbilgisi yazımıza konu olan araştırmadan daha önceki bir dönemde bilim insanları, FIV’de bulunan prote