top of page

Kedilerin HIV ilaç direncini önlemede etkisi olabilir mi?

Güncelleme tarihi: 24 Eki 2018


Yeni bir araştırma sonucuna göre kedi dostlarımız, HIV ile yaşayan bazı bireylerin karşılaştığı ilaç direnci sorununa çözüm olabilirler.


Kedi severlerin çok iyi bildiği gibi, bu tüylü, şirin, oyuncu varlıklarla biz insanlar arasında sonsuz sevgiye dayalı bir dostluk ilişkisi vardır.


Ancak yakın zamanda yayınlanan yeni bir araştırma sonucuna göre, kediler aynı zamanda HIV ile ilgili kritik bir konuda da önemli bir rol oynayabilirler. Medical News Today’de yayınlanan bu araştırma sonucuna göre kedi dostlarımız, HIV ilaç tedavisi (ART) gören bazı bireylerin karşılaştığı ilaç direnci sorununun çözümünde onlara destek olabilirler.


Aslında araştırma sonucunun kedilerle olan ilişkisi biraz daha farklı olmakla birlikte, durum tam olarak şundan ibaret: Bir çoğunuzun bildiği üzere kediler, HIV (Human Immunodeficiency Virus – İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü)’e çok benzer bir enfeksiyon olan ve FIV olarak bilinen (feline immunodeficiency virus – kedigiller bağışıklık yetmezliği virüsü) bir viral enfeksiyon taşıyabiliyorlar. Bu ilginç #hivbilgisi yazımıza konu olan araştırmadan daha önceki bir dönemde bilim insanları, FIV’de bulunan protein zincirinin HIV’in protein zinciri ile tam olarak aynı olduğunu keşfettiler ve bu bulguyu HIV aşısı üretebilmek için laboratuvar çalışmalarında kullandılar.

Bununla birlikte, son bulgulara göre, FIV’deki 3 boyutlu protein yapısı, HIV-1 tipi enfeksiyonda görülen ilaç direncine neden olan protein yapısı ile aynı özellikleri gösteriyor. HIV-1, bugüne kadar gerçekleşmiş kayıtlı tüm vakaların %95’ini kapsayan, en yaygın HIV tipidir.


İsrail Haifa Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan bu araştırmayı yürüten Akram Alian ve Dr.Meytal Galilee, yaptıkları çalışmalar sonrasında, ART’ye karşı dirençli olan bir protein tespit ettiklerini belirttiler ve buna ilişkin çeşitli bulguları önemli bir tıp araştırmaları dergisi olan PLOS Pathogens’de yayınladılar. Bu ilginç çalışma ve sonuçlarının birçok araştırmacının ilaç direnci konusunda yapacağı yeni çalışmalara da ivme kazandırması bekleniyor.


Günümüzde, HIV pozitif bireyler gelişmiş HIV ilaç tedavisi (ART) sayesinde tamamen sağlıklı ve herkes kadar uzun bir ömür sürebiliyorlar. Ancak bu bireylerden bazılarında, nadiren de olsa ilaç direnci görülebiliyor. Çoğu zaman kullanılan ilaç değiştirilerek direnç sorunu çözülebiliyor olsa da, direncin aşılamadığı durumlarla karşılaşmak da mümkün. Bu gibi araştırmalar ise araştırmacıların ilaç direncinin sebebi ve önlenmesi konusunda hala derin araştırmalar yaptıklarını göstermesi bakımından ayrıca önemli. Belki de, Akran ve Meytal’ın araştırmasında olduğu gibi, sevimli dostlarımız bize sadece sevgilerini sunmakla kalmayıp, aynı zamanda HIV ile yaşayan bazı bireylerin karşılaştığı bu sevimsiz sürece de destek olacaklar. Araştırma sonuçlarına ilişkin yayınlara aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz,

http://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1006849 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29364950 www.kirmizikurdele.org
Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page