HIV pozitif bireylere ilişki tavsiyeleri


 

Güncelleme: Aralık 23, 2020

Yayına hazırlayan: Kırmızı Kurdele İstanbul Gönüllüsü Y.

 

HIV taşımak bir ilişkiye katabileceğiniz değeri değiştirmez. HIV sadece, kolayca kontrol edilebilecek bir virüstür. Asla bundan fazlası değil! Aşk ise her şey!

Yeni biri ile tanışma, ilk buluşma ve bir ilişkiye başlamak fikirleri, ister yakın zamanda tanı almış olsun, ister bir süredir HIV ile yaşıyor olsun, tüm HIV pozitifleri en çok endişelendiren şeylerin başında geliyor maalesef. Aslında hoşlanılan ve zevk alınan şeylerde HIV yüzünden bir değişiklik olmuyor ve aynı insan olmaya, kimseniz o olmaya devam ediyorsanız. Fakat, bilhassa gönül ilişkilerinin eskisi gibi biri olamayacağının ve engellerle karşılaşacağının düşünülmesi de gayet doğal.

Türkiye'nin en çok başvurulan ve güvenilir HIV bilgisi sağlayıcısı Kırmızı Kurdele İstanbul'un #hivbilgisi blogu için hazırladığı yazısında, ister yakın zamanda tanı almış olsun, ister bir süredir HIV ile yaşıyor olsun, biriyle buluşmalarında yapmamaları gereken şeyleri, HIV ile yaşayan bir gönüllümüzün kaleminden sıraladık. İyi okumalar.

 

HIV pozitif bireylerin ilişkiye başlarken yapmamaları gereken beş şey

Kendinizden asla utanmayın.

HIV sebebiyle kendinizi güvende hissetmemeniz gayet doğal. Bu duygular ve düşünceler sürecin bir parçası. Geçecek. Er ya da geç geçecek! Olası sevgili adaylarınızla HIV statünüzü paylaşmaya alışmanız biraz zaman alabilir. Ama asla kendinizden utanmayın, çünkü utanacak birşey yok! HIV pozitif olmak ya da HIV pozitif biriyle görüşüyor olmak, sadece bilimsel açıdan tartışılabilir, asla bir kusur değildir!

Hiçbir şeyi aceleye getirmeyin.

Olası bir ilişki uyumu durumunda, sırf size uygun kişi olduğunu düşündüğünüz için ne işi aceleye getirin, ne de kendinizi geri çekin. Başlarda, HIV statünüz size kendinizi yalnız ve istenmeyen kişi gibi hissettirebilir. Dolayısıyla da bu duygulardan kurtulmak için doğru şeyin bir ilişki olduğunu düşünebilirsiniz fakat bu doğru değil. Çünkü yanlış bir ilişkiye balıklama atlamak tam tersi bir etki yaratabilir. Yalnız olma düşüncesi zorlu olabilir, fakat unutmayın ki yanlış bir ilişki yaşamak, kendinizi yalnız hissetmenin stresinden daha fazlasına sebep olur.

Kendinizi sadece HIV pozitif insanlarla sınırlamayın.

HIV statünüz size kim olduğunuzu ya da ne tarz biriyle birlikte olmanız gerektiğini söylemez. İlişkiler karşılıklı beğeniler, ilgi alanları ve zevklerden oluşur; aynı anda aynı ilacı kullanıp kullanmadığınızdan değil. İlk günlerden bu yana HIV’in gönül ilişkilerini karmaşık hale getirmemesini sağlayacak sayısız gelişme oldu ve olmaya devam ediyor. Bunun kıymetini bilin.

Sadece HIV statünüzü kabul ettiği için daha fazla sevmeyin.

HIV ve ilişkiler söz konusu olduğunda kural 1; Ilişkide olduğunuz ya da çıktığınız kişi, sizinle birlikte diye size iyilik falan yapmıyor! Dolayısıyla ona “mükemmel insan” muamelesi yapmayın. Ancak şu da doğru ki bir çok HIV pozitif birey, HIV statülerini kabul eden biriyle tanışırlarsa çok şanslı olduklarını düşünür. Buna benzer yanlış düşünceler size kimyanızın uymadığı (gündüz kuşağı tabiriyle elektirik almak) ilişkilere hapsolmanıza neden olabilir. HIV maruz kaldığınız kötü bir durum değildir; bu yüzden herhangi birini sırf HIV statünüzü kabul etti ve sizinle birlikte olmaya devam ediyor diye ilahlaştırmanın lüzumu yok.

Değerinizden şüphe etmeyin.

Eğer kendinizi bir ilişki yaşamaya değer biri olarak görmüyorsanız, başkasını nasıl görebilir ya da bir başkasından size değer vermesini nasıl bekleyebilirsiniz? Eğer vakit harcamaya değer bir ilişki bulmak istiyorsanız, öncelikle kendinizi bu ilişkiye değer katacak biri olarak görmek durumundasınız. HIV statütünüz bir ilişkiye katabileceğiniz değeri azaltıp değiştirmez. HIV sadece, kolayca kontrol edilebilecek bir virüstür. Asla bundan fazlası değil! Aşk ise her şey!


www.kirmizikurdele.org

#hivhakkindahersey

#hivindogrusu