HIV testi yaptırmak için 6 harika sebep


Bazılarımız için HIV testi yaptırmak daima korkutucu bir fikirdir. Diyelim ki bu korkuyu aşıp test yaptırmaya karar verdik bu kez de, testi yapacak kişi/kuruma, olası tüm sonuçlara dair mutlak bir güven duymak konusunda tereddütler oluşur; acaba bilgilerim güvende mi vb..


Bir diğer gerçek ise şudur; HIV negatifseniz bu değeri ömür boyu korumak istersiniz ve yaptırdığınız her test bu isteğe hizmet eden bir araçtır. Fakat işin doğrusu şu ki; eğer HIV ile enfekte olduysanız bunu bilmek, bilmemekten kesinlikle çok daha iyidir. Çünkü tedaviye, ilaca erişmek yani normal yaşantınızı sürdürmek ancak bunu bilmek ve gereklerini yerine getirmekle mümkün olabilir.

Türkiye'nin güvenilir #hivbilgisi kaynağı Kırmızı Kurdele İstanbul olarak bu #hivbilgisi yazısında, test yaptırmaktan çekinen ve kendisine durmadan ‘Neden HIV testi yaptırayım ki’?' diye soranlar için altı harika sebep sıraladık ve eminiz en az biri sizi HIV testi yaptırmaya ikna edecek. Sizi test yaptırmaya ikna ettikten sonra yapmanız gereken şey ise çok basit; www.ucretsizhivtesti.com sitesini ziyaret etmek! İşte HIV testi yaptırmak için 6 harika sebep; ÇÜNKÜ;

yeni biriyle tanıştınız ve hem onu hem kendinizi korumak için HIV statünüzü bilmek harika bir fikir! Yeni biriyle tanışmak ya da yepyeni bir ilişkiye başlamak ne güzel. Mutluluklar dileriz. Bu yeni ilişkiye HIV statünüzü bilerek başlamak ise bundan da güzel! Emin olmak varken endişeler içinde yaşamayı, güvenle oynamak varken, gereksiz riskler almayı neden isteyesiniz ki?

ÇÜNKÜ;

kankanız şüpheli temasları olmasına rağmen HIV testi yaptırmaktan korkuyor ama ne mutlu ona ki sizin gibi bir arkadaşı var. Çünkü onu cesaretlendirmek için teste birlikte gitmeyi önereceksiniz. İşte gerçek arkadaşlık!


Aslında bunun kimin fikri olduğunun da pek bir önemi yok. Önemli olan tüm sorun ya da belirsizliklerde olduğu gibi gerçek bir arkadaş olduğunuzu göstermek. Gidin birlikte test yaptırın ve arkadaşa destek olmak neymiş, nasıl bir şeymiş eşe dosta gösterin!

ÇÜNKÜ;

son HIV testinizin üzerinden altı aydan fazla zaman geçti ve bu arada tamamen güvenli olup olmadığı konusunda nedense pek emin olamadığınız bir-iki deneyiminiz oldu.


Eğer öyleyse yeni bir HIV testi yaptırmanın tam sırası. Çünkü yeni bir test yaptırmadığınız sürece endişeleriniz çığ gibi büyümeye devam edecekler.


ÇÜNKÜ;

HIV pozitifsiniz ve güncel HIV durumlarını öğrenmeleri konusunda arkadaşlarınızı teşvik etmek, onları teste yönlendirmek daima çok iyi bir fikir.

Orada öylece oturup arkadaşlarınızın sizin hatalarınızdan ders almasını beklemeyin. Kendi HIV durumunuz ve tedavinizle ilgili sorumlulukları aldıktan sonra (onlar da aynı sıkıntıları çekmesinler diye düşünen bir birey olarak) arkadaşlarınıza karşı da sorumluluklarınız olabilir. Onları test konusunda cesaretlendirmek ve harekete geçmelerini sağlamak sizce de çok iyi bir arkadaşlık örneği değil mi? ÇÜNKÜ; ilgili tüm ortamlarda büyük bir rahatlıkla HIV negatif olduğunuzu söylüyorsunuz ama son testin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti ve bu yüzden içinizde bir yerlerde çok da rahat değilsiniz! Öyleyse testi güncelleyin ve HIV statünüz hakkında aynı rahatlıkla konuşmaya devam edin.

ÇÜNKÜ;

birlikte olduğun o harika insan HIV pozitif ve aldığınız tüm tedbirleri taçlandırmak için belirli aralıklarla birlikte hastaneye gidip test yaptırmak bir o kadar da romantik! Her şey yolunda, ilaçlar düzenli alınıyor. CD4 ve viral yük seviyeleri normal. O gereksiz korkuları, endişeleri ve önyargıları aşalı çok oluyor, çünkü doğru bilginin nerede olduğunu biliyor ve Türkiye'nin en çok başvurulan #hivbilgisi sağlayıcısı Kırmızı Kurdele İstanbul'un düzenli yayınlarını takip ediyorsunuz.

İşte bu yüzden belirli aralıklarla test yaptırmak ve hem partnerinizin tedavi süreci hem de yeni korunma pratikleri hakkında bir uzmanla konuşmak harika bir fikir! YAZIYI OKUDUNUZ, İKNA OLDUNUZ VE TEST YAPTIRMAK İSTİYORSUNUZ. PEKİ NEREDE TEST YAPTIRABİLİRSİNİZ?


www.ucretsizhivtesti.com sitesini ziyaret edin!


www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey #hivindogrusu

www.kirmizikurdele.org'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılır. Sitede sunulan tüm bilgiler uluslararası düzeyde kabul görmüş, saygın HIV tedavi kılavuzlarına, deneyimli tedavi aktivistlerinin bilgi

vtecrübelerine dayanır. Bu bilgilere dayanarak eyleme geçmeden önce uzman bir hekime danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Bu siteyi ziyaret eden herkes bu sorumluluğu kabul etmiş sayılır.