top of page

HIV ve oruç. Oruç HIV pozitifler için riskli mi?

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2022

Kendisi de HIV pozitif olan, oruç tutan ve oruç tutan HIV pozitif bireylerle çalışma deneyimi yüksek olan bir hekimin görüşleriyle zenginleştirilmiş bir #hivbilgisi yazısı.

 

Yayına hazırlayan: Kırmızı Kurdele İstanbul Gönüllüsü B. Güncelleme tarihi: Mart 27, 2022


(Türkiye’nin #hivbilgisi sağlayıcısı ve kaynağı www.kirmizikurdele.org ve @redribbontr sosyal medya hesaplarındaki #hivbilgisi içerikleri ve tüm içerikler KAYNAK GÖSTERMEK ŞARTIYLA herkesin paylaşımına açıktır. Paylaşımlarınızda web-sitemizi kaynak göstermenizi/mention/etiket vb. yapmanızı rica ederiz. Bunlar dışında özel olarak izin sormanıza gerek yoktur.

 

Her biri ilgiyle okunan #hivbilgisi yazılarımızda bu kez gündeme uygun bir konuyu ele alıyoruz. HIV'e ilişkin çok çeşitli konu başlıklarında her ay yüzlerle ifade edilen oranda soru alan #onlinehivdanismanligi servisimize, yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla en çok iletilenlerden biri olan 'HIV pozitifler oruç tutabilir mi?' sorusunu kısa ve sıradan bir yanıtla geçiştirmek yerine, konuya ilişkin kaynakları, bilimsel çalışmaları inceleyerek ve uzmanından görüş alarak her zaman başvuru kaynağı olacak bir #hivbilgisi yazısı hazırladık.