HIV pozitifler oruç tutabilir mi?

En son güncellendiği tarih: 13 May 2019


Her biri merakla beklenen ve okunan #hivbilgisi yazılarımızda bu kez gündeme uygun bir konuyu ele alıyoruz. HIV'e ilişkin çok çeşitli konu başlıklarında her ay yüzlerle ifade edilen oranda soru alan Online HIV danışmanlığımıza Ramazan ayı dolayısıyla en çok iletilen 'HIV pozitifler oruç tutabilir mi?' sorusunu kısa bir yanıtla geçiştirmek yerine, konuya ilişkin kaynakları, bilimsel çalışmaları inceleyerek ve uzmanından görüş alarak her zaman başvuru kaynağı olacak bir #hivbilgisi yazısı hazırladık.

Kendisi de HIV pozitif olan ve oruç tutan HIV pozitif bireylerle çalışma deneyimi yüksek olan Dr. Stephen Watiti'nin de görüşlerine başvurarak zenginleştirdiğimiz 'HIV pozitifler oruç tutabilir mi?' başlıklı #hivbilgisi yazımızı ilgiyle okuyacağınız umuyor ve konuyla ilgilenen herkesin yararlanması için paylaşmanızı rica ediyoruz.


Yayına hazırlayan: Arda Karapınar

(Mayıs 2018)


HIV pozitifler oruç tutabilir mi?

Detaylı yanıtı vermeden önce söylenmesi gereken en gerekli şeyi kısa yoldan söyleyerek başlayalım; oruç konusunda doğru karar vermenize yardımcı olacak en doğru kişi, HIV tedavinizi sürdürmekte olan doktorunuzdur. Çünkü HIV tanınızı ne zaman aldığınızı, virüs yükü (viral yük, viral load) ve CD4 hücresi sayımlarınızın güncel durumunu ve genel sağlık durumunuzu en iyi bilen kişi de odur. Bu bilgiler ve doktorunuzun görüşleri, oruç konusunda doğru adımlar atmanızı sağlayacak en önemli faktörlerdir. Bu kısa girişten sonra, cevabı biraz detaylandırırsak; özellikle ilaç tedavisinin başlarında olanlar, oruç konusunda çok da hızlı olmamalıdır. Çünkü vücutları hala HIV şokunu atlatmaya ve tedaviye uyum sağlamaya çalışmaktadır. Eğer uzun sayılabilecek bir süredir tedavi görüyorsanız, virüs yükünüz belirlenemeyen seviyedeyse ve genel sağlık durumunuzun iyiliğine bağlı olarak kendinizi oruç tutmaya yetecek zindelikte hissediyorsanız, doktorunuzla detaylı bir görüşmeyi düşünebilirsiniz. Bir diğer önemli detay ise ilaçlarınızı alma zamanlarınız. Oruç tutma isteği içinde olan HIV pozitif bireylere (genel sağlık durumu, virüs yükü, CD4 seviyesi, tedavi görüp görmediği gibi sorulardan sonra) sorulacak ilk soru ilaçlarını alma zamanıyla ilgili olacaktır. Eğer rutin ilaç alma zamanınız, doğal olarak iftardan sonraya denk geliyorsa işler biraz daha kolay olabilir. Ancak günde iki kez ilaç alıyorsanız ya da rutin ilaç alma zamanınız sabahın ilk saatlerine denk geliyorsa, ilaç zamanını değiştirmek ve buna bağlı uyum sorunları yaşamamak oldukça önemli bir hale geleceği için, doktorunuzun görüş ve tavsiyeleri da aynı oranda yüksek önem kazanacaktır. Fakat doktorunuzdan yeşil ışık aldığınızda bile oruç tutarken ekstra adımlar atmanız gerekiyor. Doktorunuzun vereceği onay, hiç sorun yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Sorunsuz bir oruç periyodu için bazı basit ama önemli tedbirler almak her zaman iyi bir fikirdir. Örneğin; gün boyu daha az gıda tüketmeniz mineral ve vitamin alımınızı ciddi şekilde azaltabileceği için vücudunuzu ek vitaminler ve minerallerle desteklemeniz önemlidir. Bu önerinin doğuracağı ‘peki hangi vitamin ve mineraller’ sorusunun yanıtı için ise yine doktorunuzu işaret edeceğiz. Çünkü her bünyenin vitamin ve mineral dengesi farklı olabileceği için, size en uygun öneriyi ancak doktorunuz yapabilir. Bir diğer hayati detay ise; Su!


Gece boyunca bol su için ve sizi susatabilecek tuzlu, şekerli yiyeceklerden titizlikle kaçının. Dehidrasyondan* kaçınmak için güneşe ya da ısıya gerektiğinden fazla maruz kalmamaya da aynı özeni gösterin. Çalışırken vücudunuza aşırı yüklenmeyin ve oruç tutarken dinlenmeye, her zamankinden daha çok vakit ayırın. Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Dr. Stephen Watiti** ise ‘’ Eğer tek tabletlik bir ilaç rejimini takip ediyorsanız, ilaçlarınızı gece alıyorsanız ve tamamen sağlıklı, tamamen zinde hissediyorsanız, kağıt üzerinde oruç tutmanıza bir engel olmadığı söylenebilir. Ancak, farklı bir ilaç rejimini takip edenler ve başka belirleyici detaylı durumlar içinde olan HIV pozitif bireyler nasıl oruç tutulacağına dair rehberliğe diğerlerinden daha çok ihtiyaç duyarlar’’ diyerek #hivbilgisi yazımızda aktarmaya çalıştıklarımızı net bir biçimde özetledi. *Su kaybı. Vücudun gün içerisinde kaybettiği suyu, yeterli su alımı ile telafi edemediğinde meydana gelir. **Tıp Doktoru, HIV pozitif birey, Klinik yöneticisi, Mildmay Center Uganda. Detay için; http://chau.co.ug/dr-stephen-watiti/

www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey #hivindogrusu

www.kirmizikurdele.org'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılır. Sitede sunulan tüm bilgiler uluslararası düzeyde kabul görmüş, saygın HIV tedavi kılavuzlarına, deneyimli tedavi aktivistlerinin bilgi

vtecrübelerine dayanır. Bu bilgilere dayanarak eyleme geçmeden önce uzman bir hekime danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Bu siteyi ziyaret eden herkes bu sorumluluğu kabul etmiş sayılır.