HIV pozitifler oruç tutabilir mi?

En son güncellendiği tarih: 13 May 2019


Her biri merakla beklenen ve okunan #hivbilgisi yazılarımızda bu kez gündeme uygun bir konuyu ele alıyoruz. HIV'e ilişkin çok çeşitli konu başlıklarında her ay yüzlerle ifade edilen oranda soru alan Online HIV danışmanlığımıza Ramazan ayı dolayısıyla en çok iletilen 'HIV pozitifler oruç tutabilir mi?' sorusunu kısa bir yanıtla geçiştirmek yerine, konuya ilişkin kaynakları, bilimsel çalışmaları inceleyerek ve uzmanından görüş alarak her zaman başvuru kaynağı olacak bir #hivbilgisi yazısı hazırladık.

Kendisi de HIV pozitif olan ve oruç tutan HIV pozitif bireylerle çalışma deneyimi yüksek olan Dr. Stephen Watiti'nin de görüşlerine başvurarak zenginleştirdiğimiz 'HIV pozitifler oruç tutabilir mi?' başlıklı #hivbilgisi yazımızı ilgiyle okuyacağınız umuyor ve konuyla ilgilenen herkesin yararlanması için paylaşmanızı rica ediyoruz.


Yayına hazırlayan: Arda Karapınar

(Mayıs 2018)


HIV pozitifler oruç tutabilir mi?

Detaylı yanıtı vermeden önce söylenmesi gereken en gerekli şeyi kısa yoldan söyleyerek başlayalım; oruç konusunda doğru karar vermenize yardımcı olacak en doğru kişi, HIV tedavinizi sürdürmekte olan doktorunuzdur. Çünkü HIV tanınızı ne zaman aldığınızı, virüs yükü (viral yük, viral load) ve CD4 hücresi sayımlarınızın güncel durumunu ve genel sağlık durumunuzu en iyi bilen kişi de odur. Bu bilgiler ve doktorunuzun görüşleri, oruç konusunda doğru adımlar atmanızı sağlayacak en önemli faktörlerdir. Bu kısa girişten sonra, cevabı biraz detaylandırırsak; özellikle ilaç tedavisinin başlarında olanlar, oruç konusunda çok da hızlı olmamalıdır. Çünkü vücutları hala HIV şokunu atlatmaya ve tedaviye uyum sağlamaya çalışmaktadır. Eğer uzun sayılabilecek bir süredir tedavi görüyorsanız, virüs yükünüz belirlenemeyen seviyedeyse ve genel sağlık durumunuzun iyiliğine bağlı olarak kendin