HIV negatif kalmanın 3 kolay yoluHIV statünüzü negatifte tutma isteği, bir temenni olmaktan öte bir karar alıp onu uygulamayı gerektirir. Bu süreç aslında basittir; zihninizdeki konfor bölgenizden biraz olsun uzaklaşıp, cinsel davranışlarınızı gözden geçirmeniz yeterli olacaktır. Bunu bir kez yaparsanız güvenli cinsel davranışlar ve kendi davranışlarınız arasında paralellik kurmanız oldukça kolaylaşır. Kırmızı Kurdele İstanbul olarak bu #hivbilgisi yazımızda size yardımcı olabilmesi umuduyla HIV negatif kalmanın 3 yolunu anlatıyoruz. Korkuya değil bilgiye odaklanın Bir şeyden korktuğunuzda onunla yüzleşme şansınızı da ortadan kaldırır onu yeteri kadar önemsememe ve üzerini örtmek eğiliminde olursunuz. HIV ile ilgili güncel tartışmalara kulak kabartıyorsanız, korunma yöntemleri hakkında bilginiz varsa ve o bilgileri ciddiye alıyorsanız yani HIV konusunda kendinizi eğitiyorsanız korkmanıza gerek yok. HIV’den korunmak konusunda uyanık kalır ve gözlerinizi açık tutarsanız, yaşadığınız hiçbir deneyim, ne ertesi gün ne de daha sonrasında endişe ve korku yaratamayacaktır. Bilgi iyi bir korunma yöntemidir. Kendinize ve başkalarına karşı dürüst davranın Cinsel hayata ilişkin alışkanlıkların değiştiği günümüzde davranış alışkanlıklarınız ve HIV statünüz hakkında dürüst davranmak genele göre daha iyi bir tavır olabilir. Bugünlerde insanların sıklıkla yalan söylediği iki konu var. Güncel HIV statüsü; Herhangi bir zamanda riskli bir davranışta bulunduysanız ve bu şüpheli temastan sonra test yaptırmadıysanız HIV negatif olduğunuz konusunda çok emin konuşmanız bir başkasını kolayca riske atmak anlamına gelebilir. HIV statsünü bilmeyen ya da HIV tedavisi görmeyen insanların virüsün yayılımında önemli bir rol üstlendiği pek çok kaynakça doğrulanmış bir gerçektir. Kondom kullanımı hakkında gerçekçi olmak; Belki de son cinsel ilşkinizde o veya bu şekilde kondom kullanmadınız. Kullanmak istemediniz ya da unuttunuz ya da her neyse. Sonuç olarak kondom kullanmadıysanız sebebin pek önemi olmayabilir. Önemli olan bu riskli davranışı tekrarlamamak için neye ihtiyaç duyduğunuzu bulmaktır. Öyle davranmanıza sebep olan noktaya ulaşmadan, kendi kendinize vereceğiniz ‘bundan sonra daima kondom kullanacağım’ sözü çalışmayabilir. Eğer kondom kullanımınız genel olarak düzensizse davranış değişikliği için destek istemek iyi bir fikirdir. Şüpheli temastan sonraki riskleri minimuma indirmek için PeP* ve PrEP** tedavileri ile ilgili olarak bir enfeksiyon uzmanından ya da Türkiye'nin en donanımlı #onlinehivdanismanligi servisi aracılığıyla Kırmızı Kurdele İstanbul’dan bilgi talep edebilirsiniz.

*PeP; Şüpheli temastan sonra en geç 72 saat içinde başlanacak bir tedavi kürü HIV ile enfekte olunmasını çok büyük oranda engelleyebilir. **PrEP; özellikle yüksek risk grubundan bireyler için önerilen bir önleyici tedavidir. Türkiye'de yasal zemini henüz tam olarak oluşmayan bu yeni yaklaşım bazı Avrupa ülkelerinde ücretsiz olarak reçete edilebiliyor ve hayli güncel bir konu olarak tartışılmaya devam ediyor. HIV bulaşısı olasılıkları hakkında gerçekçi bir yaklaşım geliştirin Ortalama bir tahmine göre her 5 eşcinsel erkekten birinin HIV pozitif olduğu varsayılıyor. Bu, eğer gay, biseksüel ya da MSM (man sex with man – erkeklerle sex yapan erkekler) bir bireyseniz HIV pozitif bir bireyle tanışma-karşılaşma olasılığınızın daha yüksek olduğunu ifade eder.

Yani önemsemezseniz, daha çok risk altında olacaksınız. Pek çok HIV pozitif toplumsal önyargılar ve bu önyargıların doğurabileceği aşırı tepkilerden korktukları için statülerini yakın arkadaşları hatta ailelerine bile söyleyemezler. Bu yüzden, kendinizi HIV konusunun dışında tutmak için bu güne kadar hiç HIV pozitif bir insan görmemiş olduğunuzu söyleyerek ya da HIV olgusuna ilişkin önyargıları destekleyecek söylemler benimseyerek, hiç farkında olmadan pek çok insanın hayatını olumuz biçimlerde etkileyebilirsiniz. HIV herkesin hayatını etkileyebilir. Bu yüzden peşin hükümlerden uzak bir ilgiyle HIV gerçeğini ciddiye almak hem kendinizi negatifte tutmanıza hem de başkalarının hayatını olumsuz biçimlerde etkilememenizi sağlayacaktır. Böyle davranırsanız HIV negatif kalma olasılığınız her zamankinden daha yüksek olacak ve daima öyle kalacaktır.

#hıv #aids #wwwkirmizikurdeleorg #kırmızıkurdeleistanbul #hıvbilgisi #hivbilgisi #bilonemsekorun #hivbilgisi #hivpozitif #hivtesti #aidstesti #hivbelirtileri

www.kirmizikurdele.org'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılır. Sitede sunulan tüm bilgiler uluslararası düzeyde kabul görmüş, saygın HIV tedavi kılavuzlarına, deneyimli tedavi aktivistlerinin bilgi

vtecrübelerine dayanır. Bu bilgilere dayanarak eyleme geçmeden önce uzman bir hekime danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Bu siteyi ziyaret eden herkes bu sorumluluğu kabul etmiş sayılır.