HIV ile yaşarken, yaşam kalitesini yükseltecek 10 ipucu

En son güncellendiği tarih: 12 Mar 2020Orijinali bu linkte bulunan bu yazı HIV aktivisti Fatih Egelioğlu tarafından Kırmızı Kurdele İstanbul #hivbilgisi sayfaları için derlenmiştir. Modern tedavi ve sağlık hizmetlerine güvenilir erişime sahip çoğu HIV pozitif için, HIV'i yönetmek sadece hayatta kalmak değil, aynı zamanda kaliteli bir yaşam sürdürebilmektir.

Fakat "kaliteli bir yaşam" tam olarak ne demek? HIV ile yaşayan bir birey fiziksel ve ruhsal sağlığını en iyi seviyeye çıkarmak için hangi adımları atmalı?

'HIV hakkında her şey' temasıyla 2016 yılından bu yana sürdürdüğümüz yayınlarla *Türkiye'nin en çok başvurulan #hivbilgisi kaynağı olan sayfalarımızda bu kez, HIV ile yaşarken yaşam kalitesinin yükseltilmesine yararı olabilecek on öneri sıraladık. İyi okumalar ___

Önce Amacınızı Belirleyin Sizi heyecanlandıran, mutlu eden şeyleri yapın! Yeteneklerinizi ve doğanızı yeniden keşfedin veya yenilerini geliştirmek için kendinize zaman tanıyın. Diğerlerine yararlı olmak (yardım etmek, hizmet etmek) için zaman yaratın.

HIV tanısını takip eden ilk günlerde veya yavaş yavaş zaman içinde, HIV ile yaşayan kişiler varlıklarını yeniden sorgularlar. HIV alanındaki en bilinir ve güvenilir kaynaklardan biri olan The Body'nin danışmanlarından David Fawcett (Ph.D) "Bir amaca sahip olmak, daha az stres, gelişmiş sağlık durumu ve genel sağlık-iyilik duygusu ile iç içedir." diyor.