top of page

HIV eşcinsel hastalığı* değildir

Güncelleme tarihi: 13 Nis 2022

(*Aslında HIV hastalık da değildir ama onu sonra konuşacağız!) Toplum genelinin HIV hakkındaki hakim kanılarından birisi, bu virüsün yoğunlukla/sadece eşcinsel erkekleri etkilediği ve onların meselesi olduğu.


Fakat bu, dedikodudan ve safsatadan öteye geçmeyen bir bilgi.

HIV eşcinsel hastalığı değildir
Kırmızı Kurdele İstanbul I HIV hakkında her şey

Dünyanın her yerinden yerel ve global veriler HIV taşıyıcılığının yalnızca LGBTI+ bireylere özel bir durum olmadığını, her yaş, millet ve milliyetten insanın, cinsiyet, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden bağımsız olarak HIV'den etkilenebildiklerini doğruluyor.


UNAIDS'e göre 2020 yılı itibarıyla Dünya genelinde HIV ile yaşayan 37.7 milyon insanın %53'ü kadın.


HIV taşıyıcılığının sadece eşcinsel bireylere özgü bir durum olduğunu söylediğinizde ise en kısa yoldan ifade edersek; sadece bu konudaki cehaletinizi sergilemekle kalmıyor, cehalette ısrar ettiğinizi ve kanıtlanmış bilimsel verileri manipüle ederek ayrımcılığa, damgalamaya ve toplumsal eşitsizliklere kolayca sebep olabileceğinizi de göstermiş oluyorsunuz.


En az bunlar kadar, hatta daha da önemli bir diğer husus ise; ​HIV taşıyıcılığının sadece eşcinsel bireylere özgü bir durum olduğunu söylediğinizde, kendini eşcinsel olarak tanımlamayan bireylerin BeşittirB, kondom, PrEP gibi işe yarayan tedbirlere gerek duymadıkları ve düzenli olarak HIV testi yaptırmaya gerek görmedikleri bir ortam yaratıyor olduğunuz.


Sadece bir virüs olan HIV hiç kimseyi ahlaken yargılamaz, onları kadın, erkek, siyah, beyaz vb. diye ayırmaz, kim ya da nereli olduğunuzla ilgilenmez.


HIV'i eşcinsel veya LGBTI+ hastalığı olarak adlandırmak tıbben doğru olmadığı gibi HIV ile yaşayanlar ve LGBTI+ bireyler hakkında söylenen ayrımcı, damgalayıcı ifadeleri, safsataları, manipülasyonları ve yalan yanlış bilgileri yaygınlaştırır. Lütfen siz onlardan olmayın, BİLmeye, ÖNEMSEmeye, KORUNmaya ve yılda en az bir kez düzenli HIV testi yaptırmaya devam edin. www.kirmizikurdele.org #hivhakkindahersey