HIV pozitif bireylerin duymaktan hoşlanmadıkları 6 soru

Güncelleme tarihi: 11 Ağu 2019


Herhangi bir diyalog içindeyken yanlış bir soru sormak veya yanlış bir kelime seçmek karşınızdaki insanı kötü hissettirebilir ya da oldukça rahatsız edebilir. Hele de bu diyalog sağlıkla ilgili kişiye özel bilgiler içeren bir diyalog ise!

Bugüne kadar, onlıne HIV danışmanlığı servisimiz hem HIV pozitifler bireylerden hem de HIV şüphesi içindeki bireylerden onbinlerce mesaj aldık ve bu diyalogları karşılaştırarak HIV hakkında konuşurken konuya hiçbir yararı olmayan birkaç noktayı özellikle belirginleştirmek istedik.


HIV ile yaşayan birine aşağıdaki sorulardan birini sormadan önce lütfen empati yapın ve bu soruların onlara muhatap olan kişide nasıl bir etkisinin olabileceğini iyice düşünün. Muhtemelen bu soruları sormak yerine hiç konuşmamanın daha yararlı olduğuna ikna olacaksınız.


Keyifli okumalar. -Yayın tarihi: Eylül 2017-

 

-HIV sana nasıl bulaştı?- HIV toplumumuzda hala tabu olduğu ve her zaman kolayca konuşulabilen bir konu olmadığı için, HIV pozitif bireylere virüs ve günlük yaşantıları hakkında sorular sormak, hatta bu konuda biraz fazlaca meraklı olmak anlaşılabilir. Fakat bu HIV'e nasıl maruz kaldıklarını sorabileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü bu soruyu hangi sorunun takip edeceğini hepimiz iyi biliyoruz. HIV korunmasız her türlü cinsel ilişki, kan nakli gibi yollarda dahil olmak üzere çeşitli yollarla bulaşabilir. HIV ile yaşayan kişiler özel bilgilerini ve çeşitli detayları paylaşmak isterlerse konuşmayı kendileri başlatırlar. Yani demek istiyoruz ki size sorulmasından hoşlanmadığınız türde soruları siz de sormayın ve iyi iletişimin en temel öğesini hiç unutmayın; saygıyı.


-Virüs kimden geçti? Kimden kaptın?- Bu paragrafa sizi cehalet ve cesaretinizden ötürü tebrik ederek başlamak isteriz, çünkü iletişimi mahvetmenin ve karşınızdaki insanı kırmanın en kestirme yoluna balıklama atladınız. Tamam, hepimiz dedikoduyu severiz ama bu biraz fazla. Ayrıca ne sanıyorsunuz? Bildiklerini, bilseler bile isim, soyisim, adres ve kimlik numarasını bir çırpıda söyleyeceklerini mi? Belki de konuştuğunuz kişinin HIV pozitif olma sebebi bir cinsel istismar ya da başka travmatik bir olay? Belki bu soru kendi akıllarını bile hala kurcalayan, içlerini kemirmelerine sebep olan bir soru? Hepsini bir kenara bırakırsak, o kişiyi hatta tam günü ya da saati bilmenin, tedaviye, tıbba, bilime ve nihayet HIV pozitif kişiye zerre faydası yok. Bu soru aklınızın ucundan dahi geçiyorsa herkes için iyi bir şey yapın, hemen aklınızdan çıkarın! -Sevgilin/Eşin de HIV pozitif di mi?-

Hayır arkadaşlar, değiller! Bazılarının ki olabilir ama büyük çoğunluğunki değil. Öyle bir zorunluluk yok. Biz işin doğrusunu kısa yoldan anlatalım ama siz bu cevaptan sonra bile bu soruyu sormakta ısrarcı olursanız, sohbet esnasında başınıza geleceklerden sorumlu olmayız. Belirlenemeyen = Bulaştırmayan yazılarımızda ve araştırma sonuçlarıyla anlattığımız gibi vücutlarındaki virüs miktarı (en az altı ay süreyle belirlenemeyen seviyeye baskılanmış HIV pozitifler kondomsuz cinsel temaslarda bile virüsü eş/partnerlerine BU LAŞ TIR MAZ lar. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için B eşittir B sayfamızı ziyaret ederek ilgili araştırmaları okuyabilirsiniz. İşin bilimsel boyutunu bir kenara bırakırsak, birine sevgilisi/eşiyle ilgili bu çeşit sorular sormak insani açıdan da hiç hoş değil. Merakınızın saygınızı yenmesine izin vermeyin. -Acı/ağrı çekiyor musun?- Yıl boyunca sık görülen soğuk algınlığı, grip veya mide rahatsızlıklarına yakalanmak kimse için eğlenceli değildir. Bu dönemlerde hepimiz yorgun, keyifsiz ve biraz yalnız hissediyoruz. Ancak kronik bir durumları olmasına rağmen, HIV pozitifler ne sandığınız gibi hastalar ne de acı çekiyorlar. HIV ile yaşayan ama virüsü baskılayıp, bağışıklık sistemini tüm negatif bireylerinki gibi sağlıklı tutan HIV ilaçları (ART) kullanan bireyler ömürleri neyse onu yaşıyor ve yaşam kalitelerinden de bir şey kaybetmiyorlar. -‘Temiz’ misin?- Bu soru genelde HIV konusunda genel ortalamaya göre biraz daha fazla bilgi sahibi olanlardan geliyor. Sormaya çalıştıkları şey, vücuttaki HIV seviyesinin ‘belirlenemeyen’ olup olmadığı. Tamam soru iyi niyetli bir soru ama birine HIV durumuyla ilgili olarak "temiz" olup olmadığını sorduğunuzda HIV ile yaşamayı kirlilik olarak kabul ediyorsunuz demektir. Bu tip kısaltmalar konuşurken birkaç saniye tasarruf sağlar evet ama bazı HIV ile yaşayanlar için rahatsız edici olabilir. Temiz" ve "kirli" gibi terimler çamaşırlar için kullanılır, insanların HIV durumunu tanımlamak için değil. Bunun yerine en son viral yük testini ne zaman yaptırdıklarını ve/ya da sonucun ‘belirlenemeyen’ olup olmadığını sormak daha zarif ve düşünceli bir davranış olacaktır.

-Ayy üzüldüm ya?!- Birinin HIV öyküsünü dinledikten sonra üzgünlük belirtmek destekleyici bir davranış gibi görünebilir ama pek çok HIV pozitif böyle düşünmediğini söylüyor. Çünkü üzgünlük genelde ortada yanlış bir şey olduğunda, o yanlışı yapan ya da yanlışa maruz kalan kişi için bildirilir. Sizin niyetiniz bu değilse de böyle anlaşılması mümkün.


O yüzden eğer niyetiniz destekleyici olmak, arkadaşınıza ihtiyaç halinde yanında olduğunuz mesajını aktarmaksa bunun çok daha doğru yolları var. Mesela şu nasıl; ''Benim yapabileceğim bir şey varsa daima yanında olduğumu bilmeni isterim''. www.kirmizikurdele.org/sosyal #hivhakkindahersey #hivindogrusu